Dėl AB „Jonavos grūdai“ audito ir klaidinančios informacijos paskelbimo

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) spalio 8 d. portale www.lrt.lt paskelbė publikaciją „LRT tyrimas. Valstybės įmonėje šeimininkaujantys R. Karbauskio žmonės nebijo net savo ministro“. Dalis publikacijos transliuota per LRT televiziją ir radiją. Kai kurie LRT paskelbti teiginiai neatitinka tikrovės ir yra klaidinantys.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) patikėjimo teise valdo 70,13 proc. AB „Jonavos grūdai“ akcijų, priklausančių valstybei. Kaip akcijų valdytoja, ŽŪM užtikrina, kad kandidatų atrankos į valstybės valdomų bendrovių, visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų priežiūros ar valdymo organą būtų atliekamos laikantis 2015-06-23 d. Vyriausybės nutarimu „Dėl Kandidatų į valstybės įmonės ar savivaldybės įmonės valdybą parinkimo tvarkos aprašo“ patvirtintų nuostatų.

AB „Jonavos grūdai“ valdybos nariai išrinkti laikantis šių nuostatų. Nepriklausomiems valdybos nariams išrinkti buvo skelbiamas viešas konkursas, kuriame galėjo dalyvauti visi kvalifikaciją atitinkantys kandidatai: https://zum.lrv.lt/lt/skelbimai/vykdoma-nepriklausomu-kandidatu-atranka-i-ab-jonavos-grudai-valdyba.

Komisija, kuri atrinko nepriklausomus valdybos narius, buvo sudaryta žemės ūkio ministro 2017-11-03 d. įsakymu Nr. 3D-705. Komisiją sudarė: Dalia Miniataitė – ŽŪM kanclerė, komisijos pirmininkė, Virginija Žoštautienė – ŽŪM Veiklos administravimo ir turto valdymo departamento direktorė; Andrius Burlėga – ŽŪM Teisės departamento direktorius; jam negalint dalyvauti – Jurij Kornijenko, ŽŪM Teisės departamento patarėjas; Ramūnas Burokas – ūkio viceministras, jam negalint dalyvauti – Jolita Gumaniukienė, ūkio ministro patarėja; Milda Dargužaitė –Vyriausybės kanclerė, jai negalint dalyvauti – Lukas Savickas, Ministro Pirmininko patarėjas ekonomikos ir strateginių pokyčių valdymo klausimais; Deividas Gabulas – viešosios įstaigos „Stebėsenos ir prognozių agentūra“ vyriausiasis analitikas; jam negalint dalyvauti – Jokūbas Niedvaras, viešosios įstaigos „Stebėsenos ir prognozių agentūra“ vyresnysis analitikas; Darius Sadeckas –finansų viceministras; jam negalint dalyvauti – Aušra Vičkačkienė, Finansų ministerijos Valstybės turto valdymo departamento direktorė.

Būtent ši komisija atrinko du nepriklausomus valdybos narius: Audrių Zalatorį ir Arnoldą Saldį. Be jų, valdybos nariai dar yra Jurij Kornijenko (ŽŪM vyresnysis patarėjas (pirmininkas); Jonas Lisauskas (ŽŪM Augalininkystės ir agrarinės aplinkosaugos sk. vedėjas) ir Tomas Urbonas (UAB „Agrokoncerno grūdai“ grūdų supirkimo vadovas).

Taigi, LRT paskleisti teiginiai, kad „<...> „Agrokoncerno“ deleguoti žmonės, <...> valstybės valdomoje įmonėje šeimininkauja kaip namie“; „<...> ši nacionaliniam saugumui svarbi valstybės valdoma įmonė, panašu, iš lėto yra užvaldoma „Agrokoncerno“; „valstiečiams“ atėjus į valdžią, įmonės valdyboje ėmė mažėti ŽŪM deleguotų atstovų“ neatitinka tikrovės: 1) AB „Jonavos grūdai“ valdyboje yra tik vienas „Agrokoncerno grūdų“ atstovas; 2) AB „Jonavos grūdai“ valdyba yra kolegialus bendrovės valdymo organas, dėl to vienas valdybos narys negali priimti vienasmenių sprendimų, t.y. „šeimininkauti kaip namie“ ar „užvaldyti“; 3) dabartiniai valdybos nariai rinkti įgyvendinant 2015 m. nustatytą tvarką, o ne dėl Seimo rinkimų rezultatų.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad keisti valstybės valdomų įmonių valdybų sudėtį ne kartą yra rekomendavusi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija. Be kita ko, atsižvelgiant ir į šios organizacijos rekomendacijas, buvo patvirtinta nauja valdybos narių atrankos ir skyrimo tvarka, o laikantis jos ir renkami AB „Jonavos grūdai“ ir kitų valstybei priklausančių įmonių valdybų nariai: https://ukmin.lrv.lt/lt/naujienos/ebpo-pateike-isvadas-ir-rekomendacijas-valstybes-valdomu-imoniu-sektoriui.

LRT paskleistas teiginys, kad „Į valdžią grįžus „valstiečiams“, vėl prabilta apie valstybinį grūdų rezervą saugančios bendrovės „Jonavos grūdai“ privatizavimą“ ir „Žemės ūkio ministras G. Surplys tikina, kad „Jonavos grūdai“ turėtų būti privatizuoti“ taip pat neatitinka tikrovės ir gali klaidinti.

Kaip žinoma, AB „Jonavos grūdai“ yra specialų statusą turinti nacionaliniam saugumui svarbi įmonė. Ji įstatymu yra įtraukta į antros kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąrašą. Per pastaruosius dvejus metus nebuvo teiktas nė vienas įstatymo projektas, kuriuo būtų siūloma pakeisti Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą iš jame esančio įmonių sąrašo išbraukiant AB „Jonavos grūdai“.

Tai patvirtina ir LRT publikacijoje cituojami žemės ūkio ministro G. Surplio žodžiai: „Konkrečiai kalbant apie „Jonavos grūdus“, šita įmonė turi specialiųjų funkcijų. <...> Kol šita įmonė tas specialiąsias funkcijas turi, tol ji neliečiama. Kai tų funkcijų atsisakinėsime, tada bus galima kalbėti apie tos įmonės privatizavimą aukciono būdu.“

Citatoje aiškiai nurodoma, kad kol AB „Jonavos grūdai“ turi specialių funkcijų, kad apie jos privatizavimą dabar nekalbama, kad apie jį bus galima kalbėti atsisakius minėtų funkcijų.

ŽŪM vertina visuomenės teisę žinoti, kaip valdomas valstybei priklausantis turtas ir žiniasklaidos teisę rinkti ir skleisti apie tai informaciją. Dėl to išsiaiškinus LRT paskleistos informacijos tikrumą, bus svarstoma galimybė artimiausiu metu atlikti nepriklausomą AB „Jonavos grūdai“ auditą.

LR žemės ūkio ministerijos inf. 

Griežtai draudžiama Jonavietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Jonavietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Jonavietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.167.47.248.

Rašyti

Portalo Jonavietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Jonava@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Rastas subadyto vyro kūnas

Policijos duomenimis, Jonavos r., Kurmagalos k., rastas mirusio, su durtinėmis žaizdomis kakle, vyro kūnas.

Stipriai greitį viršijęs „Citroen“ vairuotojas: „Skubu namo“

Praėjusią savaitę, balandžio 22-28 dienomis, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos ...