Nuo meningokokinės infekcijos mirė vaikas

Kovo 10 dieną LSMU ligoninės VšĮ Kauno klinikose nuo meningokokinės infekcijos mirė 2 m. 3 mėn. amžiaus Jonavos rajono gyventojas. Berniukas susirgo kovo 9 d., jo tėvai medicininės pagalbos kreipėsi kovo 10 d., tačiau berniuko išgelbėti nepavyko.

Berniukas vaikų ugdymo įstaigos nelankė, tad profilaktinis gydymas antibiotikais paskirtas tik artimą sąlytį turėjusiems šeimos nariams. Židinio epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Meningokokinė infekcija dažniausiai užklumpa netikėtai, tad ypač svarbu pastebėti pirmuosius ligos požymius ir laiku kreiptis medicininės pagalbos. Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Bagdonavičiūtė primena, kad meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė, oro lašeliniu būdu plintanti infekcija.

Vienintelis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis įvairiomis formomis meningokokine infekcija bei bakterijų nešiotojai. Sergantis žmogus yra gerokai pavojingesnis negu bakterijų nešiotojas.

Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais kalbant, kosint arba čiaudint. Imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai vaikai, ypač jaunesni nei 5 m., ir paaugliai. Susirgimai šia liga dažnesni rudens – žiemos – pavasario mėnesiais. Ligos slaptasis periodas trunka nuo vienos iki dešimties dienų, dažniausiai apie 3–4 d.

Meningokokinės infekcijos ankstyvieji požymiai yra nespecifiniai ir panašūs į virusinę infekciją, tačiau jai progresuojant prasideda karščiavimas, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, sprando raumenų nelankstumas ir atsiranda šiai infekcijai būdingas hemoraginis (kraujas iš kapiliarų patenka į aplinkinius audinius, susidaro tarsi nedidelės kraujosruvos) kūno bėrimas – požymis, skiriantis ją nuo kitų bėrimu pasireiškiančių ligų.

Kaip ir bet kurios kitos užkrečiamosios ligos, taip ir meningokokinės infekcijos profilaktikai būtinas kompleksinis visų galimų prevencinių priemonių naudojimas.

Meningokokinės infekcijos profilaktinės priemonės:

1. Susirgusiojo izoliacija. Nustačius arba įtarus susirgimą meningokokine infekcija, sergantysis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Praėjus šiam laikotarpiui, sergantysis tampa nepavojingas aplinkiniams.

2. Artimą sąlytį su meningokokine infekcija sirgusiu ligoniu turėjusiems asmenims rekomenduojama antimikrobinė chemoprofilaktika bei 10 dienų po paskutinio kontakto su susirgusiuoju sveikatos būklės stebėjimas (kasdienis kūno temperatūros matavimas).

3. Aplinkos valymas. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama (meningokokai aplinkoje greitai žūsta: +10ºC temperatūroje jie žūsta per 2 val.; +50ºC – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėją sunaikina nedelsiant). Tačiau būtina užtikrinti tinkamą patalpų valymą ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių.

4. Rankų higiena. Plauti rankas prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, grįžus iš lauko, mokyklos ir t.t.

5. Skiepijimas. Visuotinis skiepijimas meningokokine vakcina nerekomenduojamas. Pagrindinė rizikos grupė, kuriai rekomenduojama skiepytis – keliautojai, vykstantys į šalis, kuriose meningokokinė infekcija pasireiškia protrūkiais, ar į šalis, kuriose reikalaujama būti pasiskiepijusiam nuo C grupės N. meningitidis, priimant į mokymo įstaigas. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Rima Bagdonavičiūtė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė
Kristina Motiejūnaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene

Griežtai draudžiama Jonavietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Jonavietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Jonavietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.94.196.192.

Rašyti

Portalo Jonavietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Jonava@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.